Zazimování bazénu - Rady a tipy

zazimování

Zazimování bazénu – Rady a tipy

Zazimování bazénu, kdy a jak správně zazimovat bazén.

Poradíme Vám, jak správně zazimovat nadzemní nebo zapuštěný bazén se sladkou i slanou vodou.

Zazimování bazénu je třeba učinit svědomitě a ve správný čas. Právě tyto dva faktory jsou klíčem k bezproblémovému dlouholetému užívání bazénu. 

Nejčastější chybou bývá předčasné zazimování
Samozřejmě logickým přístupem je, že když už bazén nepoužíváme, nechceme ani utrácet peníze za jeho provoz, a to jak z hlediska elektrické energie (filtrování vody), tak i z hlediska údržby vody bazénovou chemií. V tomto případě mívá tento přístup bohužel naprosto obrácený dopad. Čím dříve bazén zazimujeme, tím více nás může provoz bazénu v celoročním součtu stát, a to nejen peněz, ale i práce.

V případě, že se rozhodneme bazén zazimovat např. již koncem září, přestaneme také investovat peníze za chemii a energii. Použitím přípravku zazimovač můžeme získat dojem, že jsme se i o vodu postarali jak se patří a máme vyhráno. Zde ale nastává první problém. Nic na světě netrvá věčně, a to ani účinnost přípravků pro zazimování bazénové vody. Jejich účinnost se samozřejmě postupem času snižuje. Obecně také platí, že dávkování tohoto přípravku do vody o teplotě nad 10 °C musí být dvojnásobné. Zde je již patrná finanční náročnost na pořízení dvojnásobného množství zazimovače. Pokud toto dvojnásobné dávkování nezaregistrujeme a přípravek aplikujeme do bazénu příliš brzy, zřejmě se při prvních jarních teplejších dnech setkáme se zelenou vodou, jejíž vypuštění nás nemine (nové napuštění bazénu stojí nemalé peníze) v případě, že včas nezakročíme vhodnou bazénovou chemií, do které je nutno také zainvestovat. Je tedy mnohem efektivnější i úspornější bazén zazimovat až těsně před zimou, tedy někdy v průběhu listopadu s ohledem na aktuální teploty a počasí.

Správný postup při zazimování bazénu

První krok
Po skončení koupací sezóny, kdy teplota vody klesne pod 18 °C bazén vysajeme a odstraníme z něj hrubé nečistoty jako je listí, tráva apod. Bazénové čerpadlo i filtraci ponecháme v provozu, avšak dobu filtrování snížíme na jednu hodinu denně. U bazénu se slanou vodou je nutné nechat v provozu i solonizační jednotku. Upravíme hodnotu pH do správného rozmezí 6,8 - 7,6, při které je zajištěna nejvyšší účinnost dezinfekčních přípravků jako jsou např. chlorové tablety. Aplikujeme dezinfekční přípravek, který jsme používali v průběhu sezóny. Pokud jsme používali některý z typů zmíněných chlorových tablet, nemusíme se obávat, že nás prodloužení jejich aplikace finančně zruinuje. Tyto tablety přímo reagují na teplotu vody a jedna tableta tedy udrží vodu dezinfekčně čistou až 3 týdny. Dezinfikovat vodu již také není nutné ve stejném měřítku jako v sezóně, protože se již do vody nebude dostávat tolik nečistot, a to zejména těch, které si do bazénu přinášíme na vlastním těle jako jsou bakterie, opalovací krém a jiné. Proto by nás údržba vody v tomto období neměla stát více než 4 chlorové tablety, jejichž cena je nižší než cena dvojnásobná dávka kvalitního zazimovače.
V ideálním případě bazén zakryjeme 
krycí plachtou, která zabrání spádu nečistot do vody a ochrání ji tak před nežádoucími problémy.
O vodu máme tedy do doby vhodné k zazimování bazénu postaráno! 

Druhý krok
V průběhu listopadu přistoupíme k zabezpečení bazénu na zimu. Teplota vody se v tomto období již běžně pohybuje pod 10 °C. 
Nejprve provedeme dostatečný proplach pískové filtrace a bazén znovu vysajeme. Toto vysátí již neprovádíme přes filtraci, ale mimo do odpadu. Tímto vysátím a vyčištěním pískové náplně filtrace zároveň snížíme hladinu vody do výrobcem stanovené zimní úrovně (většinou pod trysky a skimmer). Nyní již můžeme odpojit elektřinu (vypnutím jističe) a odvodnit bazénové čerpadlo i další bazénové technologie, potrubí, hadice atd. V případě, že se bazénové technologie nachází např. v šachtě u bazénu nebo v zahradním domku, tedy v místech se zimní teplotou pod bodem mrazu, bude nutné je odmontovat a uložit na suché, teplé místo. 
Znovu zkontrolujeme hodnotu pH vody a případně upravíme přípravky 
pH mínus nebo pH plus, tím zajistíme maximální účinnost přípravku zazimovač bazénové vody. Tyto přípravky bude po jejich aplikaci nutné promíchat v bazénové vodě dle našich možností manuálně např. pomocí teleskopické tyče s kartáčem. V tento moment již dávkujeme pouze návodem stanovené množství zazimovače pro teplotu vody pod 10 °C, přičemž jeho účinnost se v chladné vodě zvyšuje a prodlužuje. Voda nám tedy s jistotou bude sloužit i v další letní sezóně. 
Dále je nutné zabezpečit bazén proti prasknutí rozpínajícím se ledem. Několik pet lahví opravdu nestačí. Doporučujeme použít plastový 
zimní dilatační plovák, který lze díky háčkům spojit k sobě do délky odpovídající úhlopříčné délce vašeho bazénu. Tyto plováky v sobě mají závaží, které zajistí jejich ponoření do vody v cca polovině. Právě zde se nachází pružná dutina, do níž se led rozpíná. Plováky je třeba uložit do bazénu úhlopříčně a zajistit je k okraji bazénu např. provazem. Jedině tak zajistí ochranu bazénu před působením tlaku, který led vyvíjí do všech stran. Po uložení plováků bazén zakryjeme krycí plachtou a máme hotovo.

Přejeme příjemné koupání v příští sezóně!

zazimovač ph mínus ph plus
Zazimovač extra pH mínus pH plus
koupit koupit koupit