Zelená voda v bazénu - Rady a tipy

zelená voda v bazénu

Zelená voda v bazénu a jak se jí zbavit. Jak odstranit a vyčistit zelenou vodu v bazénu. Co na zelenou vodu v bazénu.

Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Vše zde uvedené se týká zelené vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.

Zelená voda v bazénu je důsledek přemnožení řas v bazénové vodě, ať už po zimní odstávce nebo během sezóny v závislosti na míře dávkování bazénové chemie (především dezinfekce), povětrnostních podmínkách nebo vyšším provozu v bazénu.

V zimním období můžeme předejít zezelenání vody použitím přípravku zazimovač extra, který je vysoce koncentrovaný a tedy velmi účinný. Použitím tohoto přípravku předejdeme nejen problémům se zelenou vodou, ale významně si také ulehčíme jarní čištění bazénu.
Během provozu bazénu předcházíme tomuto nepříjemnému jevu správným dávkováním bazénové chemie, častou kontrolou a úpravou pH a dostatečnou dobou filtrování vody.

Pokud však k zezelenání vody v bazénu i přes naši veškerou péči a snahu o prevenci dojde, vodu vypouštět nemusíme! Poradíme Vám, jak vodu jednoduše vyčistit a ušetřit tak nejen náklady za vodu, ale i mnoho práce s vyčištěním bazénu.

Odstranění zelené vody v bazénu

1. Upravíme hodnotu pH do správného rozmezí 6,8 - 7,6
pH vody je jednou z nejdůležitějších hodnot při úpravě vody v bazénu a její nesprávná hodnota bývá jednou z nejčastějších příčin problému s bazénovou vodou. Snižuje, a to ve velmi podstatné míře účinnost všech přípravků, které při ošetřování vody používáme. Při úpravě pH použijeme přípravky pH plus (zvýšení pH) nebo pH mínus (snížení pH).

2. Je nutné zahubit řasy
K tomuto účelu slouží náš vynikající přípravek chlor šok, který ani při vyšších koncentracích ve vodě neodbarvuje materiály, z kterých je bazén vyroben, je tedy k vašemu bazénu maximálně šetrný. Tento přípravek neobsahuje žádný vápník a díky tomu nezvyšuje tvrdost vody. Dávkujeme dle míry znečištění 15 - 20 gramů na každý 1 m3 (1000 l) objemu vody v bazénu. Po aplikaci tohoto přípravku vodu nepřetržitě filtrujeme 24 hodin. Po uplynutí 24 - 48 hodin budou řasy zahubeny, avšak voda nebude naprosto čistá. Odumřelé řasy změní barvu na šedou, částečně klesnou na dno bazénu a částečně a to ve velmi jemné formě se volně vznáší ve vodě.

3. Vyčistění vody v bazénu
Pro vyčištění vody doporučujeme použít velmi účinný přípravek vločkovač, vločkovač extra nebo projasňovač extra z řady Sparkly POOL dle dávkování uvedeného na jejich obalech. Po aplikaci některého z těchto přípravků vodu opět nepřetržitě filtrujeme alespoň 12 hodin. Po uplynutí této doby bude část zahubených řas zachyceno ve filtrační jednotce. Vypneme filtrační zařízení a necháme 24 - 48 hodin vodu odstát. Zbylá část řas klesne na dno bazénu, kde je snadno vysajeme ponorným vysavačem. Vysátí doporučujeme provést do odpadu mimo filtrační jednotku nebo provést zpětný proplach filtrační jednotky neprodleně po vysátí. Voda v bazénu se stane opět jiskrně čistou!

V bazénové vodě se po použití přípravku chlor šok může ještě několik dnů vyskytovat zvýšená koncentrace chloru. V případě, že je koncentrace volného chloru ve vodě vyšší než doporučená v rozmezí 0,3 - 0,6 mg/l (při teplotě vody nad 25 °C max. 0,8 mg/l), nesmí být v bazénu nikdo přítomen a je nutné vyčkat na samovolné snížení koncentrace nebo lze použít přípravek chlor mínus – chlor stop z řady Sparkly POOL, který koncentraci sníží a umožní tak opětovné koupání ve velmi krátkém čase.

Prevence vzniku zelné vody v bazénu

K prevenci přemnožení řas v bazénové vodě slouží naše špičkové přípravky algicid extra proti řasám a algicid extra proti řasám plus, které se vyznačují vysokou efektivitou a také dodávají bazénové vodě jiskru.  

chlor šok vločkovač granulát vločkovač extra
Chlor šok
Vločkovač granulát Vločkovač extra
koupit koupit koupit
projasňovač extra algicid extra chlor mínus
Projasňovač extra Algicid extra Chlor mínus
koupit koupit koupit