Bazénová chemie - použití přípravků

Bazénová chemie - použití přípravků

Bazénová chemie – použití přípravků

Bazénová chemie představuje komplexní řadu přípravků, díky kterým je péče o vodu v bazénu se sladkou i slanou vodou snadná a vysoce účinná. Veškeré přípravky bazénové chemie jsou vhodné také jako chemie do vířivky. Přípravky bazénové chemie řeší každý problém s bazénovou vodou a zajistí tak její vysokou kvalitu, čistotu, zdravotní nezávadnost a učiní ji jiskrně průzračnou. V tomto článku Vám poradíme, k čemu se přípravky bazénové chemie používají. 

Bazénová chemie se rozděluje na tyto základní kategorie

1. Dezinfekce vody v bazénu
Dezinfekce vody zajišťuje především její zdravotní nezávadnost a mezi nejběžnější patří:

Chlorová chemie
jejíž účinnost je léty prověřena nejen u privátních bazénů, ale i ve velkých veřejných bazénech. Při úpravě vody v bazénech rodinných se nejčastěji setkáme s těmito přípravky: Tablety do bazénu multifunkční, které mimo dezinfekci zajišťují vločkování nečistot, projasňují vodu, stabilizují chlor, pH a tvrdost a také zamezují usazeninám. Dále bazénové tablety chlorové tablety, přípravek chlor šok, který slouží k razantnímu jednorázovému zachlorování vody při potížích s kvalitou vody a chlor start určený k prvotnímu zachlorování vody v nové sezóně.

Bezchlorová chemie 
je v poslední době stále oblíbenější, a to především u milovníků plavání, pro které je nepřijatelná chlorová chemie z důvodu alergických reakcí nebo citlivé pokožky, zvýšené dráždivosti očí a sliznic. Mezi nejoblíbenější přípravky patří: Oxi kyslíkové tablety, oxi kyslíkový šok, oxi krystaly - kyslíkový granulát a kyslíkový aktivátor oxi, který je nezbytný při používání kyslíkové chemie. 

Bazén se slanou vodou
je také typem dezinfekce založené na chloru, který vzniká z bazénové soli pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí, při které se chlor uvolňuje do vody.  

2. Úprava hodnoty pH a alkality v bazénové vodě
Jen dezinfekce nestačí… Častým omylem bývá, že stačí vodu udržovat dezinfikovanou. Právě správná hodnota pH a alkalita je opravdovým základem při údržbě vody. Při hodnotách pH a alkality mimo správné rozmezí se, a to velmi výrazně snižuje účinnost dezinfekce, která vede k její vyšší spotřebě, zákalům a dalším problémům s vodou.
Správná hodnota pH bazénové vody se nachází v rozmezí 6,8 – 7,6, alkality 80 – 120 ppm a lze jich docílit díky následujícím přípravkům.

pH mínus sníží pH vody.

pH plus zvýší pH vody.

Alkalita plus zvýší celkovou alkalitu vody.

3. Algicid - pro prevenci vzniku a likvidaci řas v bazénu
Algicid je tekutý přípravek určený k pravidelné prevenci vzniku a k likvidaci většiny běžně vyskytujících se řas (zelených, černých, žlutých) v bazénové vodě, které jsou schopny přivyknout si na chlor nebo ostatní typy dezinfekce při jejich normami stanovených bezpečných koncentracích. Algicidní přípravky jsou bezpečné a zdravotně nezávadné. V dnešní době plně nahrazují modrou skalici, která je vysoce toxická, a proto se její používání s ohledem na lidské zdraví při údržbě bazénové vody nedoporučuje! V našem portfoliu naleznete přípravky algicid extra proti řasám nebo algicid extra proti řasám PLUS, které díky své vysoké koncentrovanosti dosahují vysoké efektivity v boji s vodní řasou.

4. Stabilizátor tvrdosti - snížení tvrdosti vody v bazénu
Stabilizátor tvrdosti se může zdát nedůležitým a zbytečným přípravkem, opak je ovšem pravdou. Tvrdost vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, jenž přímo ovlivňuje kvalitu vody v bazénu.
Čím tvrdší bazénová voda je, tím více se usazuje vodní kámen na dně a stěnách bazénu nebo v potrubí a filtrační jednotce, kde zapříčiní ztvrdnutí pískové náplně, a tím sníží její účinnostNa usazeninách se vytváří živná půda pro tvorbu řas a bakterií, které způsobují zelené zákaly vody. Při určitých podmínkách může také dojít k rozpuštění těchto usazenin, což způsobí bílý až mléčný zákal v bazénové vodě. V případě, že napouštíte bazén tvrdou vodou vyzkoušejte stabilizátor tvrdosti z naší řady Sparkly POOL. Z výsledků budete jistě nadšení.

5. Vločkovač a projasňovač vody v bazénu
Vločkovač a projasňovač vody v bazénu jsou přípravky další kategorie, které se doporučuje používat, a to nejen při již vzniklých zákalech, ale především preventivně. Dezinfekční přípravky jsou určené pouze k likvidaci organických nečistot (řas a bakterií), nejsou však určené k vysrážení těchto i jiných nečistot na dno bazénu nebo k zachycení ve filtraci. Ve vodě se tedy mohou tvořit zákaly i přesto, že již neobsahuje živé řasy ani bakterie.
Přípravek vločkovač i projasňovač jsou flokulanty. Tyto flokulanty při preventivní aplikaci do vody dokáží i z těch nejjemnějších nečistot utvořit tzv. vločky a zajistit jejich usazení ve filtrační jednotce nebo na dně bazénu, kde je lze jednoduše vysát. Celkově také podporují účinnost filtrační jednotky a tím zvyšují kvalitu bazénové vody. 

6. Stabilizace chloru v bazénové vodě
Stabilizátor chloru se používá při dezinfekci chlorové a také v bazénu se slanou vodou. Důvodem, proč se stabilizace chloru doporučuje v bazénu se slanou vodou je chlor vznikající pomocí elektrolýzy a chemickou reakcí, který není stabilizován proti příliš rychlému rozkladu vlivem slunečního záření a samovolnému uvolňování z bazénové vody oproti běžně dostupným chlorovým přípravkům, jako jsou chlorové tablety do bazénu apod., které již stabilizátor chloru obsahují z výroby. Použitím přípravku stabilizátor chloru lze dosáhnout jak v případě slané vody, tak i v případě chlorových přípravků snížení spotřeby chloru a také snížení zápachu vody po chloru.    

7. Zazimovač - zazimování bazénu (bazénové vody)
Zazimovač, proč je vlastně tak důležité použití tohoto přípravku. Odpověď je jednoduchá, díky ošetření bazénové vody zazimovačem ušetříme každý rok desítky kubíků vody a tisíce korun za vodu, která by se během zimní odstávky znehodnotila přemnoženými řasami a její jarní vypuštění by nás tedy neminulo. Zazimovač nebrání pouze tvorbě řas, ale zamezí také tvorbě usazenin a usnadní tak jarní čištění bazénu. Aplikovat zazimovač se doporučuje jak do bazénů se sladkou, tak i slanou vodou.

tester chlor a ph ph mínus ph plus
Kapkový tester pH mínus pH plus
koupit koupit koupit
alkalita stabilizátor tvrdosti algicid
Alkalita plus Stabilizátor tvrdosti Algicid extra
koupit koupit koupit
chlorové tablety do bazénu chlor šok stabilizátor chloru
Tablety do bazénu Chlor šok Stabilizátor chloru
koupit koupit koupit
oxi tablety oxi šok aktivátor oxi
Oxi tablety Oxi šok Aktivátor oxi
koupit koupit koupit