Péče o vodu v bazénu - bazénová chemie

Bazén je parádní věc, nemyslíte? Můžeme se jít osvěžit, kdykoliv si vzpomeneme, obzvláště pak v letních parných dnech, kdy se vyloženě těšíme, až si zaplaveme v křišťálově čisté vodě. Pravidelným používáním bazénu se však do vody dostává spousta nečistot, jako je opalovací krém, tráva, hlína, hmyz a pyl z ovzduší. Abychom udrželi vodu v bazénu ve skvělé kondici a docílili i křišťálově čisté a jiskřivé vody, je nutné o vodu pravidelně pečovat. Úpravu vody můžeme rozdělit na čištění pomocí filtrování a úpravu pomocí bazénové chemie.

Údržba vody v bazénu pomocí bazénové chemie

Úprava pH, alkality a tvrdosti vody v bazénu se sladkou i slanou vodou je základ.
Minimálně 1 krát týdně měříme pH vody v bazénu a na odchylky od správného rozmezí 6,8 - 7,6 ihned reagujeme. Tvrdost a alkalitu postačí kontrolovat 1 krát měsíčně. Veškeré testování vody v bazénu lze provádět za pomocí kapkových testerů Sparkly POOL. Pro snížení nebo zvýšení pH vody použijeme přípravky pH plus nebo pH mínus. K změkčení vody v bazénu použijeme stabilizátor tvrdosti a pro zvýšení alkality přípravek alkalita plus.

Dezinfekce vody v bazénu
Pokud nejsme majitelé bazénu, ve kterém používáme slanou vodu, přichází na řadu přípravky bazénové chemie určené k dezinfekci vody, které můžeme rozdělit na chlorovou chemii a bezchlorovou chemii kde mezi nejběžnější patří tablety do bazénu multifunkční, chlorové a oxi kyslíkové tablety

Přípravků určených a mnohdy nezbytných k údržbě bazénové vody je samozřejmě mnohem více a o jejich použití se můžete dozvědět více v našem dalším článku: Bazénová chemie - použití přípravků

Bazénová filtrace 
Kvalitní písková nebo kartušová filtrace je srdcem každého zahradního bazénu a bez ní nelze docílit čisté a kvalitní vody v bazénu. 

Písková filtrace 
Filtrování bazénové vody pomocí pískové filtrace je nejběžnější a nejpoužívanější způsob. Voda se nasává do filtrační jednotky a protéká přes filtrační křemičitý písek, kde se usazují mechanické nečistoty. Po přefiltrování se očištěná voda vrací zpět do bazénu. Pískovou náplň filtrace je nutné proplachovat každých 14 dnů a každé 2 roky vyměnit. V dnešní době je velmi populární tzv. filtrační sklo. Skleněná náplň bazénové filtrace se opotřebovává mnohem pomaleji, má tak výrazně delší životnost a není třeba ji tak často měnit. Doba výměny je po 5 letech.

Kartušová filtrace
Tento druh filtrace se používá u menších bazénů do 6m3. Voda protéká přes kartušovou papírovou filtrační vložku a očištěná přitéká zpět do bazénu.

Vysávání bazénu a mechanické čistění
Pro sběr nečistoty typu listí, jehličí, hmyz atd. slouží bazénová síťka nebo koš. K odstranění usazenin požijeme bazénový kartáč, kterých je na trhu nepřeberné množství typů a tvarů díky kterým je možné čištění hran i těžko dostupným míst v bazénu. K odstranění hrubých nečistot z bazénu použijeme bazénový ponorný vysavač, který bývá napojen prostřednictvím bazénové hadice do sací trysky bazénového čerpadla.

Odborníci tvrdí, že upravená bazénová voda je kvalitnější a méně závadná než ta, která teče mnohým doma z kohoutku.

 

tester chlor a ph ph mínus ph plus
Kapkový tester pH mínus pH plus
koupit koupit koupit
alkalita stabilizátor tvrdosti chlorové tablety multi
Alkalita plus Stabilizátor tvrdosti Tablety do bazénu
koupit koupit koupit
oxi tablety oxi šok aktivátor oxi
Oxi tablety Oxi šok Aktivátor oxi
koupit koupit koupit