pH vody v bazénu - Rady a tipy

pH vody

pH vody v bazénu a jeho správná (optimální, ideální) hodnota. Jak snížit, zvýšit, měřit (testovat), zjistit a upravit pH vody v bazénu.

Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Poradíme Vám, jak pH vody v bazénu upravovat. Vše zde uvedené se týká pojmu pH vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.

pH vody v bazénu, co to znamená
Hodnota pH vyjadřuje kyselost nebo naopak zásaditost bazénové vody. 

Jaká je správná hodnota pH vody v bazénu
Hodnota pH bazénové vody by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6, přičemž naprosto ideální hodnota pH vody v bazénu je 7.

Proč je hodnota pH bazénové vody tak důležitá
U všech přípravků, které používáme k údržbě vody v bazénu je zaručena nejvyšší účinnost právě ve výše zmíněném rozmezí hodnoty pH. Pokud se pH nepohybuje v tomto správném rozmezí, účinnost, a to především dezinfekčních přípravků se výrazně snižuje a problémy s vodou nás zřejmě neminou. Taková voda má také negativní vliv na lidský organismus, bazén i okolí bazénu. 

Nízké nebo vysoké pH vody v bazénu (tedy nesprávné) způsobuje podráždění očí a sliznic. Ve vodě se tvoří zelený nebo bílý až mléčný zákal, a to také z důvodu již zmíněné snížené účinnosti dezinfekce chlorové, stejně tak i bezchlorové nebo slanou vodou.

Vysoká hodnota pH vody v bazénu způsobuje zvyšující se obsah škodlivého vázaného chloru, taková voda většinou velmi zapáchá chlorem.  

Nízká hodnota pH vody v bazénu způsobuje blednutí barev materiálů, ze kterých je bazén vyroben, korozi kovových součástí bazénu a betonu v okolí bazénu. 

Jak zjistit hodnotu pH vody v bazénu
Způsobů, jak zjistit hodnotu pH vody v bazénu je nepřeberné množství díky široké škále různých testerů. Mezi nejoblíbenější patří kapkové a tabletové testery, které bývají většinou v sadě i pro měření chloru nebo aktivního kyslíku. Dále se můžeme setkat s testery proužkovými a digitálními. Hodnotu pH kontrolujeme pravidelně nejméně 1 krát týdně.

Úprava pH vody v bazénu
Úprava pH vody v bazénu se sladkou i slanou vodou je velice jednoduchá díky přípravkům pH plus (zvýšení pH) nebo pH mínus (snížení pH), které se dodávají ve formě granulátu nebo ve formě kapalné. Jejich použití je snadné díky návodu uvedeného na jejich obalech.
Použití kapalných přípravků se doporučuje především u bazénů s automatickým dávkování z důvodu bezpečnosti. Přípravek pH mínus osahuje velmi silnou kyselinu a při neodborné manipulaci s ní může dojít k poleptání pokožky nebo vdechnutí výparů, které vznikají při jejím kontaktu s vodou. Častým omylem je finanční úspora při snižování pH kyselinou sírovou nebo chlorovodíkovou (solnou) zakoupenou v drogerii. Koncentrace takových kyselin je cca 30 % a 1 litr nás vyjde na 30 – 35 Kč oproti bezpečnému granulátu pH mínus, který má koncentraci 99% a účinnost tedy minimálně 3 krát vyšší v pořizovací ceně naprosto stejné jako 3 litry kyseliny z drogerie.

Manuální úprava, snížení pH vody v bazénu kyselinou sírovou nebo chlorovodíkovou (solnou) se tedy nevyplatí a ani se nedoporučuje!  

V případě, že hodnota pH často kolísá použijeme přípravek alkalita plus, který hodnotu stabilizuje. Přípravek alkalita plus také vodu oživí a učiní ji jiskrnou. Hodnotu alkality vždy upravujeme před tím, než změříme a upravíme hodnotu pH a hodnoty ostatních používaných přípravků. Hodnotu alkality můžeme také změřit pomocí testeru alkalita

tester chlor a ph ph mínus ph plus
Kapkový tester pH mínus pH plus
koupit koupit koupit
alkalita plus stabilizátor tvrdosti
Alkalita plus Tester chlor a pH
koupit koupit