Tvrdost vody v bazénu - Rady a tipy

tvrdost vody

Tvrdost vody v bazénu, co to znamená. Jak snížit nebo upravit tvrdost vody. Jak změřit tvrdost vody. Jak změkčit vodu v bazénu. 

Všem těmto otázkám se budeme věnovat v tomto článku. Poradíme Vám, jak tvrdou vodu v bazénu upravit. Vše zde uvedené se týká pojmu tvrdost vody v bazénu se sladkou i slanou vodou a samozřejmě i ve vířivce.

Tvrdost vody

Pojem tvrdost vody v podstatě vyjadřuje obsah vápenatých a hořečnatých solí (vodní kámen), stejně tak i obsah železa a manganu (tvořící zákaly) ve vodě použité k napuštění bazénu, ať už vodou studniční nebo z vodovodního řadu.
Tvrdost vody v bazénech se nejčastěji udává v německých stupních (°N) a rozděluje se na:

Velmi měkká do 4 °N
Měkká 4 - 7 °N
Středně tvrdá 7 - 14 °N
Tvrdá 14 - 21 °N 
Nad 21 °N velmi tvrdá
Optimální tvrdost bazénové vody je do 17 °N.

Proč je dobré znát tvrdost vody v bazénu

Ačkoliv to na první pohled není až tak důležitá hodnota při údržbě vody v bazénu, opak je pravdou. Tvrdost vody je jedním z nejdůležitějších faktorů, jenž přímo ovlivňuje kvalitu vody v bazénu.
Čím je bazénová voda tvrdší, tím více se usazuje vodní kámen prakticky kdekoliv, a to zejména na stěnách a dně bazénu nebo v potrubí. Může také zapříčinit ztvrdnutí pískové náplně, a tím negativně ovlivnit funkci pískové filtrace. Na těchto usazeninách se také vytváří ideální prostředí pro tvorbu řas a bakterií, která dříve či později vede k tvorbě zeleného zákalu vody v bazénu. Tyto usazeniny nejsou jen nevzhledné na pohled, ale při dlouhodobém působení mohou poškodit povrchy, na kterých vznikají. Další nepříjemnost, kterou usazeniny způsobují je bílý až mléčný zákal vody v bazénu, který vznikne při určitých podmínkách, které usazeniny rozpustí. 

Jak zjistit tvrdost vody v bazénu

K měření tvrdosti vody v bazénu lze použít např. kapkový tester tvrdost. Tento tester české výroby dokáže tvrdost vody určit velmi přesně.
Postup je jednoduchý: do baňky, která je součástí balení naberete vodu z bazénu, nakapete do ní pět kapek činidla č.1 a č.2, baňku víčkem uzavřete. Směs protřepete. Následně se do této směsi přidává po kapkách činidlo č.3 (kapky počítáme) do chvíle kdy směs změní barvu z červené na čistě modrou. Počet kapek činidla č.3 = počet °N.

Snížení tvrdosti, změkčení vody v bazénu

K snížení tvrdosti použijeme přípravek stabilizátor tvrdosti, který aplikujeme do vody nejlépe ihned po napuštění bazénu (především tvrdou studniční vodou) a úpravě hodnot alkalita a pH.
Tento přípravek je vhodný pro všechny typy dezinfekce jako jsou bazény se slanou vodou, při používání bezchlorové i chlorové chemie např. bazénové tablety atd. Je taktéž vhodný pro všechny běžné materiály, ze kterých se bazény vyrábí.
Účinná látka tohoto přípravku zajistí přeměnu nerozpustných sloučenin na rozpustné, tím vodu změkčí, odstraní stávající usazeniny a zabrání tvorbě nových usazenin v bazénu, potrubí a filtraci.
Pro snížení tvrdosti vody o 1 °N se aplikuje 60 ml přípravku na každý 1 m3  (1000 l) objemu vody v bazénu. Následně se doplňuje pouze v množství odpovídajícímu objemu čerstvě dopuštěné vody.

Měřitelný rozdíl tvrdosti vody se po aplikaci přípravku dostaví za 10 – 14 dnů.

Doporučení

Nevypouštějte před zimou vodu z bazénu. Pokud jste řešili problém s tvrdou vodou a podařil se Vám zdárně vyřešit, riskujete nový boj s tímto samým problémem i v další sezóně. Přípravek stabilizátor tvrdosti z vody neodchází a působí tak dlouhodobě.
Bazénová voda lze pro zimní období ošetřit přípravkem zazimovač extra, který zamezí nežádoucímu zezelenání vody, tvorbě řas i usazenin a ušetří Vám tak nejen nemalé peníze za nové napuštění bazénu, ale i namáhavou práci s jarním čištěním. 
Proti poškození bazénu rozpínajícím se ledem lze použít zimní dilatační plováky. 

tester tvrdost stabilizátor tvrdosti zazimovač
Tester tvrdost Stabilizátor tvrdosti Zazimovač
koupit koupit koupit