Péče o vodu v bazénu - bazénová chemie

Bazén je parádní věc, nemyslíte? Můžeme se jít osvěžit, kdykoliv si vzpomeneme, obzvláště pak v letních parných dnech, kdy se vyloženě těšíme, až si zaplaveme v křišťálově čisté vodě. Pravidelným používáním bazénu se však do vody dostává spousta nečistot, jako je opalovací krém, tráva, hlína, hmyz, pyl z ovzduší. Abychom udrželi vodu v bazénu ve skvělé kondici a docílili i křišťálově čisté a jiskřivé vody, je nutné o vodu pravidelně pečovat. Úpravu vody můžeme rozdělit na čištění pomocí filtrování a úpravu pomocí bazénové chemie.

Bazénová filtrace 
Kvalitní písková nebo kartušová filtrace je srdcem každého zahradního bazénu a bez ní nelze docílit čisté a kvalitní vody v bazénu. 

Písková filtrace 
Filtrování pomocí pískové filtrace je nejběžnější a nejpoužívanější způsob filtrování vody. Voda se nasává do filtrační jednotky a protéká křemičitým pískem, kde se usazují mechanické nečistoty. Po přefiltrování se očištěná voda vrací zpět do bazénu. Pískovou náplň filtrace je nutné proplachovat každých 14 dnů a každé 2 roky vyměnit. V dnešní době je velmi populární tzv. filtrační sklo. Skleněná filtrační náplň se opotřebovává mnohem pomaleji, má tak výrazně delší životnost a není třeba ji tak často měnit. Doba výměny je po 5 letech.

Kartušová filtrace
Tento druh filtrace se používá u menších bazénů do 6m3. Voda protéká přes kartušovou papírovou filtrační vložku a očištěná přitéká zpět do bazénu.

Vysávání bazénu a mechanické čistění
Na nečistoty typu listí, jehličí, hmyz atd. použijeme sběrací síťku nebo koš, na usazeniny bazénový kartáč, kterých je na trhu nepřeberné monožství typů a tvarů díky kterým je možné čištění hran i těžko dostupným míst v bazénu . K odstranění hrubých nečistot z bazénu použijeme bazénový ponorný vysavač, který bývá napojen hadicí do sací trysky bazénového čerpadla.

Údržba vody v bazénu pomocí bazénové chemie

Úprava pH, alkality a tvrdosti vody v bazénu je základ.
Minimálně 1 krát týdně měříme pH vody v bazénu a na odchylky od správného rozmezí 6,8 - 7,6 ihned reagujeme. Tvrdost a alkalitu postačí kontorlovat 1 krát měsíčně. Veškeré testování vody v bazénu lze provádět za pomocí kapkových testerů Sparkly POOL. Pro snížení nebo zvýšení pH vody použijeme přípravky pH plus nebo pH mínus.

Dezinfekce vody v bazénu
Pokud nejsme majitelé bazénu, ve kterém používáme slanou vodu, přichází na řadu přípravky bazénové chemie určené k dezinfekci vody, které můžeme rozdělit na chlorovou chemii a bezchlorovou chemii
Odborníci tvrdí, že upravená bazénová voda je kvalitnější a méně závadná než ta, která teče mnohým doma z kohoutku.

Přípravků určených a mnohdy nezbytných k údržbě bazénové vody je samozřejmě mnohem více a o jejich použití se můžete dozvědět v našem dalším článku: Bazénová chemie - použití přípravků